Jak wybrać idealny model rolety lub żaluzji do każdego pomieszczenia?

Jak wybrać idealny model rolety lub żaluzji do każdego pomieszczenia?

Zadaniem osłon okiennych jest ochrona przed nadmiernymi promieniami słonecznymi. Ponadto, rolety zwiększają naszą prywatność, mogą też zaciemniać pomieszczenie. Nie należy także zapominać o funkcji estetycznej rolet – stanowią one element wystroju. Jak wybrać idealne rolety lub żaluzje – takie, które zapewnią odpowiednią ochronę, a jednocześnie będą dobrze się prezentowały? Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru.

Rolety lub żaluzje dopasowane do poziomu nasłonecznienia

Kiedy zastanawiamy się, jakie rolety lub żaluzje wybrać do danego pomieszczenia, powinniśmy zwrócić uwagę na to, na jaki kierunek świata wychodzą okna. W pomieszczeniach usytuowanych od strony północnej lepiej sprawdzą się jasne roletki wewnętrzne, które będą przepuszczały dużą ilość światła. Jeżeli okno znajduje się na ścianie południowej, warto pomyśleć o silnie zaciemniających roletach zewnętrznych. Dobrym rozwiązaniem będą też rolety z materiału, który od zewnętrznej strony pokryty jest powłoką odbijającą światło. Ochronimy w ten sposób wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem.

Funkcjonalne modele rolet i żaluzji

Rodzaj materiału, z jakiego będą wykonane rolety lub żaluzje, powinien być dostosowany do przeznaczenia pomieszczenia. W miejscach takich, jak np. kuchnia i łazienka, łatwo o zabrudzenia czy zachlapania. Dlatego dobrze sprawdzą się w nich materiałowe rolety rzymskie, które można bez trudu zdejmować do prania. Coraz większą popularnością cieszą się także żaluzje poziome. Lamele wykonane z aluminium lub drewna łatwo wyczyścić, używając jedynie zwilżonej szmatki. Zarówno rolety rzymskie, jak i żaluzje, będą atrakcyjnym elementem wykończenia wnętrza, a jednocześnie skutecznie zabezpieczą mieszkanie przed nadmiarem światła oraz wzrokiem sąsiadów.

Rolety dla większego bezpieczeństwa

Jeżeli mieszkamy w ruchliwej okolicy, warto rozważyć montaż rolet zewnętrznych. Taka osłona okienna nie tylko pozwoli całkowicie zaciemnić pomieszczenie, ale także zapewni doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Te cechy czynią je idealnymi do wnętrz, w których odpoczywamy, a co za tym idzie, potrzebujemy ograniczenia dopływu bodźców. Poza tym nie można zapominać o antywłamaniowej roli takich rolet. Z tego względu świetnie sprawdzą się one w pomieszczeniach usytuowanych na parterze.

Aby wybrać idealny model rolet lub żaluzji do pomieszczenia, powinniśmy kierować się zarówno ich funkcjonalnością, jak i wyglądem. Dobrze dobrane, będą skutecznie ograniczać dopływ światła i zabezpieczą naszą prywatność. Jednocześnie, dopasowane do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze, dopełnią jego wystroju i podkreślą indywidualny charakter właścicieli mieszkania.

Sprawdź również