Jak, oprócz ochrony przed słońcem, rolety i żaluzje mogą zwiększyć komfort?

rolety wewnętrzne wrocław

Zapotrzebowanie domu na energię cieplną w dużym stopniu zależne jest od poziomu izolacyjności okien, drzwi i ścian. Przez same okno możemy tracić nawet do 25% ciepła. Z kolei podczas upalnych miesięcy wnętrza mocno się nagrzewają, a wielu z nas korzystania z klimatyzacji. Z pewnością nie wpływa to korzystnie na wysokość rachunków za ogrzewanie i prąd. Warto zatem zainwestować w wysokiej jakości osłony na okna.

Jak, oprócz ochrony przed słońcem, rolety i żaluzje mogą zwiększyć komfort cieplny naszego domu? Przyjrzyjmy się różnym rozwiązaniom, jakie są dostępne na rynku.

Rolety i żaluzje odbijające światło

Zwykłe rolety wewnętrzne ograniczają dopływ promieni słonecznych do pomieszczenia. Jest to oczywiście spore udogodnienie, zwłaszcza podczas panujących na dworze upałów. Nie możemy jednak mówić o jakichś spektakularnych efektach. Dla miłośników takiego tradycyjnego rozwiązania dobrą propozycją mogą okazać się rolety, których materiał od zewnętrznej strony pokryty jest powłoką odbijającą światło. Podobny efekt uzyskamy, decydując się na żaluzje aluminiowe. Tworzywo to także odbija promienie słoneczne, zapobiegając tym samym nadmiernemu nagrzaniu. Żaluzje, zarówno w wyżej wspomnianej wersji aluminiowej, jak i te wykonane z drewna, zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza. Dzięki temu komfort przebywania we wnętrzu również znacznie wzrasta.

Rolety zewnętrzne – ochrona przed chłodem i upałem

Jeżeli zależy nam na wyraźnej poprawie komfortu cieplnego w naszym domu, powinniśmy pomyśleć o zamontowaniu rolet zewnętrznych. Pomiędzy powierzchnią rolety a oknem powstaje swego rodzaju poduszka powietrzna. A jak wiadomo, powietrze jest doskonałym izolatorem. Pozwoli to w chłodne dni zachować maksimum wyprodukowanego w domu ciepła wewnątrz, latem zaś mamy pełną ochronę przed dopływem gorąca z dworu. Idealnym rozwiązaniem jest montaż rolet podtynkowych. W ich przypadku jedynym widocznym elementem jest pancerz chroniący szybę, cała reszta zostaje ukryta pod tynkiem. Konstrukcji tej zawdzięczamy niemal całkowite wyeliminowanie mostków termicznych.

Poprawa komfortu cieplnego dzięki roletom i żaluzjom

Podsumowując, rolety i żaluzje to nie tylko osłony, które zabezpieczają nasz dom czy mieszkanie przed dostępem promieni słonecznych. Mogą one w znacznie szerszym stopniu poprawić komfort cieplny. Wystarczy spośród kilku możliwości wybrać wariant, który najlepiej spełni nasze indywidualne potrzeby i będzie dopasowany do konkretnych warunków mieszkaniowych.

Sprawdź również