6 porad dotyczących konserwacji rolet i żaluzji

6-porad-dotyczacych-konserwacji-rolet-i-zaluzji

Rolety i żaluzje sprawdzają się nie tylko jako dekoracja okien w mieszkaniu czy biurze. Rozwiązania zapewniają także prywatność domownikom i regulują dostęp światła do wnętrz. Odpowiednie obchodzenie się z żaluzjami oraz roletami sprawi, że elementy nie będą się niszczyć i wymagać ciągłych napraw. Jak właściwie dbać o rolety i żaluzje, by przez lata cieszyć się ich nienagannym wyglądem? Poznaj 6 porad dotyczących konserwacji żaluzji oraz rolet.

Konserwacja rolet i żaluzji – 6 porad

1. Regularne czyszczenie

Z biegiem czasu rolety i żaluzje zbierają kurz, przez co stają się doskonałym siedliskiem dla drobnoustrojów. To także problem dla osób z alergiami na kurz i roztocza.

 • Regularnie przecieraj powierzchnię żaluzji i rolet miękką ściereczką.
 • Używaj odkurzacza z miękką szczotką, by delikatnie i skutecznie wyczyścić rolety.
 • Zwracaj uwagę na trudno dostępne kąty oraz zakamarki, gdzie gromadzi się najwięcej brudu i najtrudniej go stamtąd wykurzyć.
 • Dobrym rozwiązaniem jest czyszczenie listw w żaluzjach, gdy są ułożone pod różnymi kątami – w ten sposób odkurzanie będzie bardziej precyzyjne.

2. Dedykowane preparaty do czyszczenia

Podczas mycia rolet i żaluzji nie używaj przypadkowych środków czyszczących. Zbyt silne detergenty mogą odbarwiać materiał w roletach, a niektóre substancje będą niszczyć żaluzje aluminiowe oraz o drewnianych piórach. Sięgaj po specjalne preparaty przeznaczone dla rolet plisowanych czy żaluzji drewnianych, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas sprzątania.

3. Ostrożność podczas użytkowania

Podczas codziennego korzystania z osłon w oknach należy zachować delikatność. Chociaż rolety i żaluzje są wytrzymałe, nieumiejętne czy zbyt energiczne ruchy mogą je uszkodzić. Regularnie sprawdzaj, czy nie występują żadne przeszkody, które blokują płynne działanie mechanizmów.

 • Podczas podnoszenia lub opuszczania rolet, rób to powoli i równomiernie.
 • Unikaj ciągnięcia za pojedyncze listwy żaluzji.
 • Nie szarp i nie ciągnij na siłę, gdy czujesz opór. Upewnij się, czy np. listwy żaluzji nie zahaczyły się o jakiś element, np. roślinę ustawioną na parapecie.

4. Dbaj o mechanizmy

Mechanizmy pozwalające na podnoszenie, opuszczanie czy skręcanie, to serce żaluzji oraz rolet. Zawiasy i prowadnice to często zapominane elementy, które również wymagają Twojej uwagi. 

 • Regularnie sprawdzaj stan mechanizmów w żaluzjach i roletach.
 • W razie potrzeby, stosuj specjalistyczne środki usprawniające działanie elementów mechanicznych.

5. Chroń przed wilgocią

Szczególnie w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak łazienki lub kuchnie, konserwacja żaluzji powinna odbywać się częściej. Co jeszcze pomoże zadbać o dekoracje okien?

 • Regularnie wietrz pomieszczenia.
 • Unikaj bezpośredniego kontaktu żaluzji i rolet z wodą.
 • Gdy zauważysz, że powierzchnia rolet lub żaluzji jest pokryta wilgocią lub przemoczona – zadbaj o dokładne osuszenie elementów.

6. Naprawa i wymiana uszkodzonych elementów

Jeśli zauważysz, że listwy w żaluzjach noszą ślady uszkodzeń, są popękane lub wyszczerbione albo pojawią się problemy z działaniem mechanizmów, należy jak najszybciej zająć się ich naprawą. Ciągłe odkładanie eliminacji usterek na później może doprowadzić do powstania jeszcze większych zniszczeń. W takich sytuacjach nierzadko konieczna jest wymiana całej rolety lub żaluzji.

Podsumowanie 

Prawidłowa konserwacja rolet i żaluzji gwarantuje ich wieloletnie oraz bezproblemowe działanie. Istotne jest regularne czyszczenie, stosowanie dedykowanych preparatów czyszczących i konserwujących, dbałość o mechanizmy oraz unikanie wilgoci. Pielęgnacja żaluzji i rolet nie jest trudna, ale wymaga systematyczności i odpowiedniego podejścia. Zastosuj się do naszych porad, a Twój dom będzie nie tylko piękniejszy, ale też zadbany

Sprawdź również